FA EN

KOOSHAN

میزان آب در قالب های پنیر


پنیر به شکل های مختلف در بازار وجود دارد .برخی پنیرها برای نگهداری باید در آب پنیر یا آب نمک قرار داده شوند . برخی پنیرهای بسته بندی نیز شامل این نوع پنیرها میشوند و بعد از بسته بندی مقداری اب پنیر نیز داخل بسته بندی وجود دارد .اما این میزن آب تا چه اندازه باید باشد و آیا میزان آب زیاد پنیر در بسته بندی ها نشانه تقلب در ان است .
مصاحبه ای در ایسنا با عضو هیات مدیره انجمن صنایع لبنی انجام شد و ایشان در این خصوص توضیحاتی داده اند که توجه شما را به آن جلب می کنیم :


چرا برخی پنیرها روز به روز آب می روند؟محمد فربد در پاسخ به این سوال که چرا قالب های پنیر لیوانی برخی برندها روز به روز کوچکتر و آب نمک داخل آن بیشتر می شود، گفت:

 کوچک شدن اندازه پنیر گاهی در اثر پدیده آب انداختگی است. برخی پنیرها مانند یواف یا سفید دچار این پدیده می شوند. یعنی آب پنیر در اثر شرایط نامساعد در طی تولید یا پس از آن از پنیر جدا شده و به کاهش وزن پنیر ( وزن آبکش ) منجر می شود.

سال ۱۳۹۳ از پژوهشگاه استاندارد تقاضا کردیم که پدیده آب انداختگی پنیر را بررسی و درصد مجاز آن را اعلام کند. براساس گزارش تهیه شده توسط این مرکز ۱۴تا ۱۵ درصد آب انداختگی در مورد پنیرهای یواف مجاز است. گذشت زمان و افزایش دمای نگهداری باعث افزایش میزان درصد آب اندازی می شود.

اگر مصرف کنندگان احساس کردند وزن پنیر با عددی که بر روی بسته آن درج شده همخوانی ندارد کافیست که آن را وزن کنند و قطعا اگر این موضوع اثبات شود که برندی اقدام به کم فروشی کرده با آن برخورد خواهد شد و انجمن صنایع لبنی نیز پیگیر آن خواهد بود.

مصرف کنندگان می توانند شکایات خود را در سامانه های سازمان بازرسی و نظارت یا انجمن صنایع لبنی ثبت کنند که قطعا پیگیری خواهد شد.

در این پدیده بحث کم فروشی مطرح نیست بلکه به دلایل ذکر شده پنیر آب خود را از دست می دهد و کوچکتر به نظر می رسد، رقابت میان شرکت های لبنی به حدی بالاست که هیچ برندی با کاهش کمیت و کیفیت، خود را از عرصه رقابت خارج نمی کند.

 

آب پنیر ،خواص و کاربرد در طب

 

فرم ثبت نظرات
اخبار دیگر